301-435EA
Curaplex® BFV/VFE Depth Filter
By:
Curaplex
Bacterial and viral depth filter specifications include:
- Flow Resistance (cmH2O @ L/min): 2.1 @ 60
- Dead space 29 mL
- Weight: 19.8g
- Tidal volume: >125mL
- Media: Electrostatic Filter
- Port: None
- Bacterial Efficiency: 99.999%
- Viral Efficiency: 99.999%
Added to Your Shopping Cart
Are you sure you want to clear this supply list?
|---|---|
| Item # | 301-435EA |
| Dead Space | 29mL |
| Resistance | 2.1cmH2O @ 60LPM |
Documents
Related Products
Item #:
301-PFR70WE2N
Curaplex® Pulmonary Function Filter, 30.1mm ID, 34mm OD, Eliptical Mouthpiece, Noseclip
By:
Curaplex
Your Price:
Log in
List Price:
Log in for availability
Item #:
301-PFR70W
Curaplex® Pulmonary Function Filter, 30.1mm ID, 34.3mm OD, For Older Jeager Models
Your Price:
Log in
List Price:
Log in for availability
View Multiple
Curaplex® PFT Filters, 30.5mm ID x 34mm OD
Curaplex® Aero-Pro™ Filter Small Straight
301-436EA
Curaplex® Pulmonary Function Filter, Tidal volume Range >300 ml, Fits SensorMedics Equipment
View Multiple
Curaplex® Aero-Pro™ HEPA Light Machine Filters
Curaplex® Aero-Sat Heat Moisture Exchanger Filters (HMEF), Electrostatic Filters
Curaplex® PFT Filters, 27mm ID x 301.mm OD
Curaplex® PFT Filters, 34.5mm ID x 38.8mm OD
Curaplex® PFT Filters, 45.5mm ID x 48.6mm OD